Integracinė STEAM savaitė „Bandau, darau ir mokausi“ 

Spalio 24-28 dienomis Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro 6-9 klasių mokiniai dalyvavo integracinės STEAM savaitės „Bandau, darau ir mokausi“ veiklose. Integracinę savaitę organizavo biologijos, chemijos ir gamtos ir žmogaus mokytoja Aldona Jarmulkienė, matematikos ir žmogaus saugos mokytoja Aušra Brejerienė ir lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vaida Šarkuvienė.  

STEAM ugdymas – tai patyrimu grįstas ugdymas. Todėl tą savaitę 6-9 klasių mokiniai kaip niekad turėjo daug įdomių, praktiškų užsiėmimų, veiklų.  

Jie lankėsi Kauno tvirtovės VII forte ir dalyvavo dviejuose užsiėmimuose: „Kraujas – gyvybės tėkmė“ ir „Spalvų tyrinėtojai“. „Kraujas – gyvybės tėkmė“ edukacijoje susipažino su širdies sandara, kraujotakos sistema, pagrindinėmis kraujo funkcijomis, sužinojo įdomių faktų apie kraują. Laboratorinio darbo metu mokiniai patys pasidarė kraujo tepinėlį. Išsiaiškinę, kaip reikia naudotis mikroskopu, jie per mikroskopą tyrinėjo kraujo ląsteles. Daug įvairiausių cheminių eksperimentų mokiniai atliko „Spalvų tyrinėtojai“ edukacijos metu: gamino cheminius gėrimus, iš rūgštinio ir šarminio tirpalo bandė padaryti neutralų tirpalą, pasitelkdami cheminį preparatą ieškojo krakmolo įvairiuose maisto produktuose, gamino cheminį vulkaną, cheminį šviesoforą.  

STEAM ugdymo būdas integruoja įvairias disciplinas ir sieja jas realaus pasaulio problemų sprendimu. Jis formuoja mokinių kritinį mąstymą ir problemų sprendimo gebėjimus. Būtent spręsti realią problemą pasitelkiant gamtos mokslų, matematikos, inžinerijos žinias mokiniai turėjo mokytojo Ryto Umbraso organizuotame įdomiosios fizikos užsiėmime „Architektūros konstrukcijos tilto tvirtumo tyrimas“. Dirbdami grupėse mokiniai turėjo pastatyti kuo tvirtesnį tiltą, kuris jungtų du stalus, nutolusius vienas nuo kito 30 centimetrų. Iš pradžių mokiniai grupėse nusipiešė kelis tilto projektus ir iš jų pasirinko tvirčiausią. Vėliau pagal projektą naudodami tik karštus klijus ir vieną spagečių makaronų pakelį konstravo tiltą. Kai tiltai jau buvo pastatyti, reikėjo išbandyti jų tvirtumą. Tvirčiausias tiltas išlaikė net 8,5 kilogramų svorį! 

Dailės ir technologijų mokytojas Paulius Jurjonas mokiniams surengė praktinį užsiėmimą „Judančių modelių konstravimas. Laivo modeliavimas“. Susipažinę su laivo sandara, išsiaiškinę, kas padeda laivams išsilaikyti ant vandens ir nenuskęsti, mokiniai turėjo sukonstruoti plaukiantį laivą: iškirpti laivo maketą, jį suklijuoti ir iš skardinės bei plastikinių šiaudelių padaryti mechanizmą, kuris įgalintų laivą plaukti. 

Į savo pamokas STEAM įtraukė ir istorijos mokytoja Eglė Žemaitytė. Istorijos pamokose mokiniai įsijautė į senovės baltų gyvenimą ir iš modelino lipdė indus, juos puošė įvairiais raštais, „ragavo“ archeologų duonos ir bandė iš popierinių šukių sudėlioti vazas, savo išmonę ir vaizduotę parodė žaisdami istorines šaradas. Informacinių technologijų pamokų metu mokytoja Irena Launikaitienė pagal programą „Vedliai“ mokė mokinius naudojantis Scratch programa kurti istorijas. 

Po pamokų mokiniai mokėsi suteikti pirmąją pagalbą. Šį užsiėmimą suorganizavo auklėtoja  Aldona Jarmulkienė ir Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gabrielė Domkutė. Ji supažindino mokinius su pirmosios pagalbos vaistinėlės turiniu, paaiškino, kam yra skirtas kiekvienas daiktas. Mokiniai galėjo patys praktiškai viską išbandyti: sutvarstyti draugui žaizdą, imobilizuoti lūžusią ranką, pagal situaciją apkloti nukentėjusį draugą specialia antklode, uždėti turniketą ir kt. Vėliau G. Domkutė paaiškino, kokius veiksmus reikia atlikti pamačius nukentėjusį žmogų, mokė, kaip reikia jį gaivinti. Pasinaudodami užspringimo liemene mokiniai mokėsi suteikti pagalbą užspringusiam draugui.  

Informacinių technologijų būrelyje mokiniai dalyvavo Robotikos užsiėmimuose su Lego robotukais ir mBot Ranger robotu. 

Integracinės STEAM savaitės veiklose mokiniai ne tik įgijo naujų žinių ir įgavo daug praktinių įgūdžių, bet ir ugdė bendradarbiavimo, socialines kompetencijas, ugdė savo kantrybę, susikaupimą, atidumą, kruopštumą.  

Informaciją pateikė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vaida Šarkuvienė 

Categories: Naujienos