Integracinė savaitė „Žemės spalvos”

Kovo 14-18 dienomis Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre vyko 5-10 klasių mokytojų ir auklėtojų organizuota integracinė savaitė „Žemės spalvos“, skirta Pasaulinei Žemės dienai paminėti. Integracinės savaitės tikslas – atkreipti mokinių dėmesį į gamtosaugines problemas, ekologiją. Mokiniai turėjo galimybę dalyvauti įvairiuose užsiėmimuose, veiklose ir taip pagilinti savo žinias apie ekologiją, gamtos priežiūrą ir saugojimą.

            Integracinės savaitės metu vyko dvi atvirosios pamokos, skirtos pasaulinėms Žemės ir Vandens dienoms paminėti.

6-7 klasių mokiniai dalyvavo atviroje integruotoje biologijos, geografijos ir lietuvių kalbos  pamokoje „Apkabinkime Žemę“. Pamokos metu mokiniai sužinojo, kodėl kovo 20 diena buvo paskelbta Pasauline Žemės diena, kaip žmogaus veikla kenkia Žemei, ką žmonės turėtų daryti, kad išsaugotų Žemę ateities kartoms. Savo žinias mokiniai pasitikrino atlikdami įvairias užduotis: atsakinėdami į klausimus, spręsdami kryžiažodį, dėliodami dėlionę, iš raidžių sudėliodami žodžius, rūšiuodami šiukšles, piešdami skritulines diagramas. Pamokoje netrūko azarto ir emocijų, kas greičiau ir geriau atliks užduotis.

6 ir 10 klasės mokiniai dalyvavo atviroje matematikos pamokoje „Vandens sunaudojimas ir taupymo galimybės“. Pamokos metu mokiniai aiškinosi, kuo vanduo svarbus kiekvieno žmogaus gyvenime ir kaip galima jį taupiai vartoti. Mokiniai skaičiavo,  kiek vandens išlaša parą ir mėnesį, jei yra netvarkingas čiaupas ir tualeto bakelis. Jie taip pat sužinojo, kiek vandens išbėga netaupiai valantis dantis ir maudantis vonioje ar duše, išsiaiškino, kur taupiau plauti indus – indaplovėje ar kriauklėje. Savo žinias mokiniai įtvirtino spręsdami kryžiažodį apie vandenį.

5-10 klasių mokiniai dalyvavo Pasaulinei Žemės dienai skirtoje popietėje „Mes Žemės gyventojai“, kurią vedė Lietuvos Zoologijos sodo edukologės Violeta Lazarevičienė ir Vytautė Beinarienė. Jos supažindino mokinius su kokiomis problemomis susiduria mūsų planeta Žemė, kas jas sukelia. Popietės metu mokiniai išgirdo, su kokiais pavojais susiduria vabzdžiai, ropliai ir varliagyviai, paukščiai, graužikai ir žinduoliai. Mokiniai suprato, kokią įtaką gamtoje gali turėti net ir vieno mažo vabalėlio išnykimas. Jie susidomėję apžiūrinėjo edukologių atsineštus eksponatus – vabalus, drugelį, gyvatės išnarą, vėžlio kiautą, kiškio kailiuką. Visiems labiausiai patiko gyva pelytė, tik buvo liūdna sužinojus, kad ji bus kažkieno pietūs. Edukologė Violeta paguodė vaikus, kad tokie yra gamtos dėsniai. Zoologijos sodo edukologės pavaišino mokinius džiovintais svirpliais, tačiau jų paragauti išdrįso ne visi, o tik patys drąsiausi. Popietė mokiniams labai patiko.

Istorijos mokytojas Tomas Ivanauskas skaitė mokiniams paskaitą „Tai įdomu ir verta žinoti apie mūsų Žemę“. Paskaitos pradžioje mokytojas uždavė mokiniams provokuojantį klausimą – Žemė plokščia ar apvali? Mokiniai aktyviai išsakė savo nuomones, ir mokytojas pažadėjo paskaitos pabaigoje pasakyti teisingą atsakymą. Per paskaitą T. Ivanauskas vaizdžiai ir provokuodamas savo klausimais pasakojo mokiniams, su kokiomis problemomis susiduria žuvys, baltieji lokiai, paukščiai, varlės, vilkai, bitės, taip atskleisdamas jų naudą gamtai. Jis papasakojo apie šiltnamio efektą ir jo sukeliamą žalą, priminė mokiniams, kaip galima saugoti ir tausoti gamtą. Paskaitos pabaigoje mokytojas atsakė į savo klausimą, kad Žemė yra apvali, parodydamas nuotrauką, darytą iš palydovo. Jis džiaugėsi, kad mokiniai nepasidavė provokacijai ir žino teisingą atsakymą.

Mokinių susidomėjimo sulaukė fizikos mokytojo Ryto Umbraso suorganizuota tiesioginė Žemės vaizdo transliacija iš palydovo „Aš matau Tave, Žeme!“.

Pasaulinei Žemės dienai paminėti Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro erdves papuošė įvairios parodos, piešiniai, pristatymai, stendiniai pranešimai.

Bibliotekoje-informaciniame centre buvo surengta spaudinių paroda „1000 Žemės paslapčių“, antro aukšto fojė parengtas informacinis stendas „Saugokime didžiausius turtus – Žemę ir vandenį“, taip pat stendinis pranešimas apie rūšiavimą „Rūšiuodami atliekas išsaugosime gamtą!“. Gražiausius Žemės kampelius galėjome pamatyti per televizorių stebėdami skaidrių pristatymą „Kokia nuostabi mūsų Žemė“.

Mokiniai savo mintis apie Žemės išsaugojimą perteikė piešiniuose. Integracinės savaitės metu Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre buvo surengtos dvi piešinių parodos – „Žemės spalvos“, „Aš – Žemės dalelė“ – ir viena fotografijos paroda – „Bundanti gamta“.

6-10 klasių mokiniai dalyvavo piešinių parodoje „Dėkoju Žemei!“, kuri vyko Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Kalniečių padalinyje.

            Integracinės savaitės metu 5-10 klasių mokiniai po pietų taip pat turėjo įvairios veiklos. Jie lydimi auklėtojų M. Valiukevičės ir P. Jurjono lankėsi Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje. Mokiniai dalyvavo auklėtojos Vidos Olbergienės patyriminio ugdymo užsiėmime ir mokėsi sodinti sėklas į indelius. Savo žinias apie gamtą mokiniai patikrino auklėtojų P. Jurjono ir M. Valiukevičės surengtame protų mūšyje „Pažinkime mus supantį pasaulį“. 5-8 klasių mokiniai dalyvavo fizinio ugdymo mokytojos R. Narijauskaitės suorganizuotame šokliųjų kojyčių konkurse, skirtame Pasaulinei Žemės dienai paminėti.

            Kovo 14-18 dienomis visų dalykų pamokos taip pat buvo susietos su Žemės diena, gamtosauginėmis problemomis. Informacinių technologijų pamokose mokiniai ieškojo informacijos internete ir kūrė lankstinukus „Gražiausios Žemės vietos“. Fizikos pamokose mokėsi apie Žemės planetą. Lietuvių kalbos ir literatūros pamokose skaitė eilėraščius apie gamtą, mokėsi posmelius mintinai ir juos deklamavo, ieškojo įdomių frazeologizmų apie Žemę, vandenį ir parengė pateiktis, rašė palinkėjimus ir laiškus Žemei. Dailė pamokose piešė paukšteliams namelius iš geometrinių figūrų. Matematikos pamokose atliko tyrimus ir skaičiavo, kiek vandens lašelių telpa į šaukštą, kiek šaukštų vandens  telpa į stiklinę.

            Integracinės savaitės „Žemės spalvos“ metu mokiniai ne tik išgirdo, sužinojo daug naujų dalykų, bet ir pagilino jau turimas žinias apie gamtos saugojimą, tausojimą. Džiugu, kad centro mokiniai yra socialiai atsakingi ir rūpinasi Žeme.

Informaciją pateikė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vaida Šarkuvienė

« 2 »
Categories: Naujienos